MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

OHSAA football playoffs to be played on Friday, football regions announced

FF-Donatos-stop-graphic.png

COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association has announced the football regions and schedule format for the 2017 playoffs. New in 2017, all playoff games during the first four rounds will be played on Friday nights. Also announced was the format for the state championship games, which will be played at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton Nov. 30 through Dec. 2.

The new regions and playoffs format were approved last Thursday by the OHSAA Board of Directors at their June meeting as part of the 2017 football tournament regulations. New divisions were announced on April 6.

“For a few years now we have studied the possibility of moving all playoff games to Friday nights for the first four rounds,” OHSAA Assistant Commissioner Beau Rugg said. “Due to so many more college football games being played on Saturday nights, attendance at our Saturday playoff games has steadily declined, and more potential playoff sites have said they cannot host games on Saturdays. We now have enough playoff sites to handle all the games on one night, and the football coaches association was in support of this change, too, because teams will get to stay on their normal weekly schedule of playing on Friday night.”

2017 OHSAA Football Schedule

Monday, July 31 – Practice begins (mandatory 5-day acclimatization period)

Monday, Aug. 21 – Regular season begins (719 schools playing football in 2017)

Tuesday, Sept. 19 – Weekly computer point releases begin

Saturday, Oct. 28 – Regular season ends

Sunday, Oct. 29 – Final computer points and playoff qualifiers announced (224 total qualifiers)

Friday, Nov. 3 – Regional quarterfinals played at higher seed, 7:30 p.m. (112 games)

Friday, Nov. 10 – Regional semifinals played at neutral sites, 7:30 p.m. (56 games)

Friday, Nov. 17 – Regional finals played at neutral sites, 7:30 p.m. (28 games)

Friday, Nov. 24 – State semifinals played at neutral sites, 7:30 p.m. (14 games)

State Championship Games at Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton

Championship game time assignments will be announced Saturday, Nov. 25

Thursday, Nov. 30 – Division I, II, V or VII, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 1 – Division I, II, V or VII, Game times at 10 a.m., 3 p.m. and 8 p.m.

Saturday, Dec. 2 – Division III, IV or VI, Game times at 10 a.m., 3 p.m. and 8 p.m.

2017 Football Region and Division Assignments:

Division I

Region 1

St Ignatius

St Edward

Rhodes

Berea-Midpark

John Marshall

Strongsville

Euclid

Shaker Heights

Solon

Cleveland Heights

Mentor

Austintown-Fitch

Canton McKinley

Jackson

GlenOak

Perry

Stow-Munroe Falls

Region 2

Olentangy Liberty

Olentangy Orange

Westerville Central

Olentangy

Delaware Hayes

Gahanna Lincoln

Dublin Coffman

Upper Arlington

Thomas Worthington

Findlay

Newark

Lorain

Elyria

Whitmer

Start

Brunswick

Medina

Marysville

Dublin JeromeRegion 3

Springfield

Lancaster

Pickerington Central

Pickerington North

Reynoldsburg

Grove City

Westland

Hilliard Davidson

Hilliard Bradley

Groveport-Madison

Hilliard Darby

Central Crossing

Beavercreek

Centerville

Kettering Fairmont

Wayne

Northmont

Miamisburg

Region 4

Fairfield

Lakota East

Hamilton

Lakota West

Middletown

Milford

St Xavier

Archbishop Moeller

Oak Hills

Elder

Colerain

Walnut Hills

Western Hills

Princeton

Sycamore

Mason

Springboro

Lebanon

Division II

Region 5

Lakeside

Garfield Heights

Brecksville-Broadview Hts

Mayfield

John Adams

Brush

Bedford

Benedictine

John Hay Campus

Riverside

South

North

Lake Catholic

Madison

Roosevelt

Hudson

Cuyahoga Falls

Walsh Jesuit

Twinsburg

Green

Barberton

Firestone

Ellet

Nordonia

Archbishop Hoban

Copley

Warren G Harding

Region 6

North Royalton

Lakewood

Parma

Olmsted Falls

North Olmsted

Valley Forge

Normandy

Westlake

North Ridgeville

Steele

Avon

Avon Lake

Midview

Bowsher

St John's Jesuit

Anthony Wayne

St Francis De Sales

Springfield

Sylvania Northview

Waite

Clay

Sylvania Southview

Wadsworth

Highland

Fremont Ross

Columbian

Perrysburg

Region 7

Ashland

Westerville North

Big Walnut

Westerville South

St Charles

New Albany

Franklin Heights

Whetstone

Mifflin

Northland

Worthington Kilbourne

Dublin Scioto

Briggs

Walnut Ridge

West

Canal Winchester

Whitehall-Yearling

Logan

Mount Vernon

Watkins Memorial

Licking Heights

East

Boardman

Hoover

Washington

Lake

Wooster

Region 8

Lima Senior

Western Brown

Edgewood

Talawanda

Tecumseh

Amelia

Glen Este

Xenia

Fairborn

Loveland

La Salle

Anderson

Winton Woods

Withrow

Turpin

Harrison

Marion Harding

Troy

Stebbins

Belmont

Carroll

Teays Valley

Chillicothe

Sidney

Kings

Little Miami

Division III

Region 9

Geneva

Kenston

Chardon

Notre Dame-Cathedral Latin

Harvey

Canfield

West Branch

Buckeye

Cloverleaf

Aurora

Ravenna

Alliance

Louisville

Marlington

North

St Vincent-St Mary

Garfield

Coventry

Revere

East

Norton

Tallmadge

Buchtel

Springfield

Woodridge

Howland

Niles Mc Kinley

Region 10

East Technical

Maple Heights

Padua Franciscan

Glenville

Lincoln West

University School

Holy Name

Cleveland Central Catholic

John F Kennedy

Bay

Collinwood

Rocky River

Shaw

Defiance

Sandusky

Perkins

Norwalk

Central Catholic

Rogers

Woodward

Scott

Maumee

Madison Comprehensive

Mansfield Senior

Lexington

Clyde

Bowling Green

Region 11

Athens

Buckeye Valley

Miami Trace

Bishop Watterson

Hamilton Township

Centennial

Independence

Eastmoor Academy

Beechcroft

St Francis De Sales

South

Bishop Hartley

Marion-Franklin

Hillsboro

West Holmes

Jackson

Indian Creek

Granville

Bellefontaine

Tri-Valley

Zanesville

Maysville

Sheridan

Dover

New Philadelphia

Marietta

Warren

Region 12

Shawnee

Elida

Wapakoneta

Ross

Badin

Monroe

Goshen

New Richmond

Wilmington

Greenville

Bellbrook

Northwest

Mount Healthy

Woodward

Archbishop McNicholas

Celina

Piqua

Tippecanoe

Butler

Trotwood-Madison

West Carrollton

Ponitz Career Technology Center

Chaminade Julienne

Thurgood Marshall

Archbishop Alter

Dunbar

Franklin

Division IV

Region 13

Jefferson Area

Conneaut

Edgewood

Carrollton

Beaver

Salem

East Liverpool

West Geauga

Hawken

Harrison Central

Steubenville

Perry

Cardinal Mooney

Poland Seminary

Struthers

Ursuline

Streetsboro

Field

Southeast

Northwest

Canton South

Minerva

Cuyahoga Valley Christian Academy

Kenmore

Girard

Hubbard

Lakeview

Region 14

Bath

St Marys Memorial

Galion

Chagrin Falls

Orange

Fairview

Warrensville Heights

Lutheran West

Vermilion

Wauseon

Kenton

Napoleon

Bellevue

Benjamin Logan

Firelands

Brookside

Clearview

Keystone

River Valley

Highland

Port Clinton

Ontario

Shelby

Clear Fork

Van Wert

Bryan

Upper Sandusky

Region 15

St Clairsville

River View

Bloom-Carroll

Fairfield Union

Amanda-Clearcreek

East

Linden Mc Kinley

Bexley

Gallia Academy

Cambridge

Meadowbrook

Licking Valley

Lakewood

Utica

Meigs

Morgan

John Glenn

Philo

New Lexington

Logan Elm

Circleville

Westfall

Unioto

Zane Trace

Claymont

Indian Valley

Vinton County

Region 16

Graham Local

Urbana

Kenton Ridge

Shawnee

Northwestern

Batavia

Clinton-Massie

Washington

Hughes

Indian Hill

Shroder

Taft

Norwood

Taylor

Roger Bacon

Wyoming

Aiken

Mc Clain

Jonathan Alder

London

Oakwood

Valley View

Meadowdale

Northridge

Waverly

Eaton

Bishop Fenwick

Division V

Region 17

Grand Valley

Crestview

Villa Angela-St Joseph

Beachwood

Gilmour Academy

Berkshire

Buckeye Local

Edison

Wickliffe

South Range

Black River

Crestwood

Garfield

Tuslaw

Fairless

Canton Central Catholic

Sandy Valley

Manchester

Newton Falls

Labrae

Champion

Tuscarawas Valley

Northwestern

Orrville

Triway

Chippewa

Region 18

Coshocton

Ridgewood

Bucyrus

Edison

Huron

Swanton

Archbold

Van Buren

Liberty Center

Willard

Fredericktown

Indian Lake

Elyria Catholic

Pleasant

Mount Gilead

Oak Harbor

Genoa Area

Paulding

Ottawa-Glandorf

North Union

Otsego

Lake

Fostoria

Rossford

Eastwood

Northwood

Region 19

Alexander

Martins Ferry

Union Local

Bellaire

Liberty Union

Bishop Ready

Columbus Academy

Worthington Christian

River Valley

Oak Hill

Wellston

Fairland

Chesapeake

Rock Hill

South Point

Ironton

Heath

Johnstown-Monroe

Northridge

West Muskingum

Piketon

Wheelersburg

Portsmouth West

Northwest

Portsmouth

Minford

Region 20

Madison Senior

Greenon

Bethel-Tate

Clermont Northeastern

Blanchester

East Clinton

Versailles

Greeneview

Mariemont

Clark Montessori

Purcell Marian

North College Hill

Finneytown

Cincinnati Hills Christian Academy

Reading

Madeira

Summit Country Day

Madison Plains

West Jefferson

Milton-Union

Miami East

Brookville

Preble Shawnee

Anna

Waynesville

Carlisle

Division VI

Region 21

Pymatuning Valley

East Palestine

United

Columbiana

Southern

Lutheran East

Brooklyn

Independence

Trinity Hs

Cardinal

Kirtland

Wellington

Columbia

Oberlin

Memorial

Western Reserve

Springfield

Waterloo

Rootstown

Mogadore

Liberty

Brookfield

Mineral Ridge

Mc Donald

Norwayne

Waynedale

Smithville

Region 22

Loudonville

Hillsdale

Mapleton

Wynford

Colonel Crawford

Fairview

Tinora

Hicksville

Margaretta

Evergreen

Delta

Liberty-Benton

Ada

Riverdale

Patrick Henry

New London

Western Reserve

Cardinal Stritch Catholic

Ottawa Hills

Columbus Grove

Crestview

Lakota

Woodmore

Gibsonburg

Seneca East

Montpelier

Elmwood

Carey

Region 23

Nelsonville-York

Federal Hocking

Barnesville

Bridgeport

Shadyside

Africentric Early College

Grandview Heights

Buckeye Trail

Catholic Central

East Knox

Centerburg

Dawson-Bryant

Newark Catholic

Elgin

Northmor

Shenandoah

Crooksville

Eastern

Adena

Southeastern

Paint Valley

Huntington

Valley

Garaway

Newcomerstown

Fairbanks

Fort Frye

Belpre

Region 24

Spencerville

Bluffton

Jefferson

Allen East

Lima Central Catholic

Fayetteville-Perry

West Liberty-Salem

Mechanicsburg

Northeastern

Williamsburg

Arcanum

Cincinnati Country Day

St Bernard-Elmwood Place

Deer Park

Coldwater

Fort Recovery

St Henry

Parkway

Marion Local

Bethel

Covington

Troy Christian

Dixie

Dayton Christian

National Trail

Twin Valley South

Tri-County North

Division VII

Region 25

St John School

Malvern

Wellsville

David Anderson

Leetonia

Cuyahoga Heights

Richmond Heights

Whitney M Young School

Newbury

Conotton Valley

Toronto

Fairport Harding

Valley Christian School

Jackson-Milton

Lowellville

Mc Kinley

Windham

East Canton

St Thomas Aquinas

Mathews

John F Kennedy

Chalker

Strasburg-Franklin

Tuscarawas Central Catholic

Rittman

Dalton

Region 26

Crestline

Buckeye Central

Ayersville

St Mary Central Catholic

Mc Comb

Arlington

Arcadia

Cory-Rawson

Vanlue

Holgate

South Central

Monroeville

St Paul

Toledo Christian

Danbury

Wayne Trace

Antwerp

Leipsic

Pandora-Gilboa

St Joseph Central Catholic

Hopewell-Loudon

Calvert

Hilltop

Edgerton

Edon

North Baltimore

Mohawk

Region 27

Manchester

Trimble

Berne Union

Millersport

Fisher Catholic

Fairfield Christian Academy

Harvest Preparatory

Grove City Christian

South Gallia

Danville

Symmes Valley

Ridgedale

Eastern

Southern

Monroe Central

River

Beallsville

Cardington-Lincoln

Bishop Rosecrans

Caldwell

Miller

Plymouth

Lucas

Sciotoville Community

Green

Notre Dame

Frontier

Waterford

Region 28

Perry

St John's

New Bremen

Minster

Waynesfield-Goshen

New Miami

Triad

Southeastern Local

Catholic Central

Ansonia

Tri-Village

Mississinawa Valley

Cedarville

James N Gamble Montessori

Lockland

Miami Valley Christian Academy

Cincinnati College Preparatory Academy

Hillcrest Academy

Upper Scioto Valley

Hardin Northern

Ridgemont

Riverside

Bradford

Jefferson Twp

Lehman Catholic

Fort Loramie

Crestview

Trending